Hai!
Pēdējā laikā, kamēr ārā auksts, nodarbojos ar kokapstrādi. Sākās viss ar to, ka youtūbē atradu video par tā saukto segment turning. Virpošana no gabaliņiem salīmēta materiāla.
http://www.youtube.com/watch?v=ZPaWYRFVzFchttp://www.youtube.com/watch?v=qFFS9PsghCIBaigi iepatikās ideja, bet bļodiņas mani pašlaik neinteresēja. Domāju, kapēc pēc tās pašas metodes nevarētu uztaisīt mūzikas instrumentu sauktu par didgeridoo vai jalanji.
http://www.youtube.com/watch?v=9g592I-p-dcDidgeridoo parasti izgatavo trubu pārzāģējot uz pusēm, vidu izgrebj un atkal salīmē kopā, vai arī aborigēnu variantā vienkārši meklē koku ar termītu izēstu vidu, kuru nogriež, iztīra un truba gatava. Visos gadījumos koka šķiedra iet garenvirzienā. Manā gadījumā šķiedras virziens ir perpendikulāri trubas garenvirzienam. Nezinu kā ras ietekmēs skaņu, bet tāds jau ir mērķis to noskaidrot
Sākam ar to, ka pasūtam galdniekam vajadzīgā izmēra brusītes no dažādiem kokiem. Manā gadijumā izvēlējos 3 dažādus kokus - dižskābardi, ozolu un osi. Radās doma sarēķināt ieejošo un izejošo trubas galu laukumus pēc zelta griezuma, man tā starbība sanāk ieejošais laukums x3. Koku skaitu vienā gredzenā liku 9. 3 ozolus, 3 dižskābaržus un 3 ošus. latviešu teikās un pasakās izmantoto "trejdeviņi"

Rinķu skaits būs 54, puse no Tibetiešu laimīgā skaitļa. Varbūt tas viss neko neietekmē, bet eksperimentam būs ok

Sākam ar to, ka sagriežam detaļas gabaliņos ar malas lenķi 20 grādu. Izmantoju parasto ripzāģi, labāk, protams būtu zēmerzāģis ar atvilkni, bet tas šobrīd nebija pieejams. Ar parasto ripzāģi, bija nedaudz problēmas ar precizitāti, bet pirmajam darbam būs labi diezgan.



Tālāk gabaliņi jālīmē kopā. Izmantoju galdnieku līmi uz pva bāzes. Daudzi izmanto metāla trubu savilcēju, mēģināju, bet parastais plastmasas, manuprāt, darbojas labāk.

Šādi izskatās salīmēts segments. Ar 3 dažādiem kokiem. Neslīpēts un slīpēts.


Gabaliņi ir jāsataisa daudz, man visus izgatavot aizņēma nedēļu, strādājot pa vakariem.

Tālāk rinķi jāsalīmē uz tā sauktajiem waste bloks, lai var kvalitatīvi iespiest virpā. Sākumā izmantoju mazākus blokus, bet tad virpojot izrādijās, ka ārējai daļai, beidzt virpot, lūzt nost maliņas. Tapēc sāku izmantot lielāka diametra blokus. Detaļu pie bloka līmē klāt, starpā liekot papīru, lai pēc tam nevajadzīgo bloku varētu vieglāk dabūt nost.



Šādi izskatās 1 segments pēc virpošanas:

Tas pagaidām viss, vēlāk būs virpas uzlabojumi, kas vajadzīgi, lai to var izvirpot.