Iepriekšējās vasaras beigās laimīgas sagadīšanās un likteņa pirksta ietekmē ar foruma autoru līdzdalību un gādību tiku pie sava kupola. Precīzāk pie karkasa. Tas ļāva daudz precīzāk pētīt un mērīt un domāt ko un kā labāk gribas utt. Šis domāšanas process vēl nav pabeidzies, taču ir tuvu finiša taisnei. Tomēr māja ir gana sarežģīta padarīšana un sastāv no daudz un dažādām lietām, kuras var izdalīt arī atsevišķi. Zem šī virsraksta tomēr par pašu kupola uzbūvi un apdari. Karkass tiek ņemts no foruma autoriem, bet pārējais ir paša domāts un vēlāk arī tiks darīts. Nu ja kādam būs baigi interesanti un gribēs palīgā, tad neatteikšos

Un uzskatu, ka šeit (formuā piedāvāitais) radītais karkasa savienojums ir labākais pasaulē pieejamais un to vajag patentēt.
Uzreiz brīdinu, ka nepretendēju uz labāko ideju un tāpēc gribu dzirdēt citu zinātāju vai domātāju viedokli. Attiecībā uz materiālu izvēli un risinājumu par pamatu ir ņemts tas, ko es varu dabūt tāpatās, jo tas jau ir uz vietas un tad paliek tikai darbs. Tādā veidā samazinās izmaksas.
Visi materiāli plānoti elpojoši.
Atrodas tas viss ļoti mālainā un reljefainā vietā. Pavasarī ūdens ir virspusē un nekur neiesūcas, tāpēc radās doma blakus plānotai mājai izrakt dīķi un no tā satura izveidot kalniņu. Apkāt mājai uztaisīt no tā paša māla nogāzi visos virzienos aptuveni 1,5m attālumā un tad pa perimetru grāvīti, kas piebērts ar smiltīm un dīķa pusē eju no smiltīm uz dīķi, piebērtu ar oļiem. Attiecīgi sanāk, ka māja ir vismaz 1m augstāk pret blakus esošo līmeni un papildus pa perimetru ir nogāze uz grāvīti, kas to visu vēl novada dīķī. Tātad ne gruntsūdenim sasniegt, nedz nokrišņiem piekļūt.
Slīpums sākas uzreiz zem jumta pārkares. Māls, kas veido slīpumu papildus, kalpo kā pamatu siltumizolācija un hidroizolācija. Ne ideāla, bet tomēr.
Pamati sanāk kā lentveida, kur apakšā ir bērti laukakmeņi ar skalotu smilti un virsējā daļa ( ar kaut kādu iegrimumu?! virsū paredzēts līdz 1m) tiek mūrēta.
Uz šī mūrētā pamata tiek likts kupols. Droši vien ruberoīda slānis jāliek starp pamatiem un pašu kupola karkasu?!
Karkasi manā gadījumā sanāk divi, jo siltumam plānoju izmantot kaņepes. Ņemot vērā, ka kaņepes varu izaudzēt pats, tad tas būs lēti. Veikalā var nopikrt kaņepju vati kas pēc rādītājiem ir tāda pati kā akmensvate tikai divas reizes dārgāka. Tāpat nav skaidrs ar kādām saistvielām tā turas kopā un ko tās izgaro. Tāpēc dzima doma siltināšanai izmantot savas kaņepes. Ņemot vērā, ka sataisīt viņas vatē rentabli nesanāktu iedomājos, kāpēc gan nevarētu kaņepes sasmalcināt un sabērt tāpat kā ekovati vai skaidas. Nu un attiecīgi tā kā es pieņemu, ka man baigi labi nesanāks to izdarīt pareizi, bet tā kā materiāls ir vienkārši izaudzis un par tā cenu nav jāuztraucas, tad neviens man neliedz to vienkārši ielikt prāvā slāni, teiksim 40cm. Un tad šie 40cm veidojas starp diviem karkasiem. Svarīgi ir tas, ka tas slānis dalās nevis pa trijstūriem, bet sanāk monolīts pa visu mājas virsmu, izņemot protams vietas kur būs logi. Attiecīgi visi siltumi un mitrumi, kas tur iesūksies, varēs izdalīties pa pietiekami milzīgu kubatūru.
Tālāk šis te siltinājums ir kaut kā jāiesprosto, lai nebirst ārā. No iekšpuse ir plānots uzreiz likt vagondēlīšus. Tur takā problēmas nebūtu. Nedaudz ir problēmas ar to ko likt ārpusē. Bija doma par parasto finieri ne pārāk biezu, bet kā viņš ar laiku uzvedīsies? Tieša mitruma iedarbība uz viņu nebūs, bet nu ārējam gaisa mitrumam viņš būs pakļauts. Vai nesāks lobīties un dalīties?! Varbūt ir kāds materiāls ko es nezinu?! Tā kā tā ir ārpuse, tad nosacījums ir tāds, ka tam vienkārši jābūt elpojošam un vēlams lētam un tādam, lai ar to varētu apklāt kupolu.
Tālāk uz šis virsmas, kur pagaidām paliekam pie finiera vispirms nāk vertikālais latojums un uz tā nāk horizontālais pie kā tad jau stiprinās jumts. Dubultais latojums vajadzīgs tāpēc, ka jumtam apakša ir vaļā un arī paša augša būs vaļā līdz ar to gaiss sasilstot zem jumta seguma celsies uz augšu un jumts pats sevi dzesēs. Vasarā pasargājot iekštelpas no pārkaršanas, bet ziemā visticamāk uzsnigs daži centimetri sniega, kas šo apakšējo aili nobloķēs un nekāda papildus dzesēšana nesanāks. Nu ja būs baisais kailsals, tad domās kā pievērt, bet man tas sanāk valstī nokrišņiem bagātākais pagasts tā ka ceru uz statistiku. Nu un horizontālais latojums vajadzīgs tāpēc, ka jumtu taču sit pie horizontālām latām.
Manā gadījumā šobrīd ir ieplānots koka skaidu jumts tāpēc, ka materiāls pašam savs un ir kur dabūt aparātu, kas taisa skaidas. Paliek meistars un naglas.
Nu un augšā ir stiklota "mājiņa", kas nodrošina ventilāciju no iekštelpām kā arī pie viņas ir vaļā jumta maliņas, lai ir kur tam karstajam gaisam izplūst un tā lai tur mitrums nesatek iekšā.
Bildē mēģināju shematiski attēlot. Proporcijas nav un ar portatīvo un viņa peli paintā diezko nevar uzzīmēt, bet nu kopā ar tekstu vajadzētu rasties skaidrībai.
Jautājumi:
0) Jebkādi komentāri gan par, gan pret ar argumentāciju
1) Vai tos mālus ko uzber nav iepriekš jāmīca vai jaņostādina vai jāblietē vai vēl kaut kā jāpadarbojas
2) Kā tur var kalpot finieris, jeb varbūt ir citi ieteikumi
3) Pagaidām nav idejas kā logiem uztaisīt rāmi tā lai netecētu nekas garām
4) Viedokļi par siltumizolācijas biezumu un vai var pārspīlēt
5) Vai labāk taisīt no diviem karkasiem, jeb viena karkasa(ārējā) un pie katras brusiņas piesist iekšēju ar diviem maziem dēlīšiem, kā Amerikā parasti taisa

6) Ar ko pārklāt to māju kamēr to visu tur sataisa. Jābūt kaut kādām milzu plēvēm kaut kur, lai var pārmest fiksi pāri un apakšā nsotiprināt
7) Vai dīķītim nevarētu brukt iekšā krasts nos piediena no laukakmeņiem? Tur attālums kādi metri 3 varētu būt. Varbūt vajag pastiprināt?!
8) Kādai jābūt akmeņu mūrētajai daļai proporcijās zem zemes un virzzemē, lai tā siena negāztos. Lai gan viņa būs apaļa un tāpēc nevajadzētu gāzties.
9) Vai ir kādas idejas par logu rāmja variantu? Logi principā nebūs verami.
10) cik cm jābūt latām?