Savulaik pāris gadus atpakaļ ieraudzījām šitādu te risinājumu vēja ģeneratoa spārniem:

Likās dikti daudzsološi. Palasot un paskatoties video par šo dizainu likās, ka jābliež augšā jo plusi ir acīmredzami. Pirmkārt griežas neatkarīgi no vēja virziena, otrkārt nerada infraskaņu kā tradizionālie ģeneratori, treškārt pie pastiprinātiem vējiem pats sevi stabilizē un nav tendences nekontrolēji pārsniegt apgriezienus līdz izjukšanas robežai vētras laikā, darbojas gan horizonātli gan vertikāli un vispār feini izskatās. Youtube pilna ar video par šo, jāmeklē ar atslēgas vārdiem "helix wind turbine"
Tā nu sākām darbu pie šā. Domājām taisīt no stikla šķiedras, jo šādi materiāli mums bija pieejami uz vietas. Sākumā jāuztaisa forma. Izmērus izlēmām veidot tā uz 90cm diametru un 1.5m augstumā ar 180 grādu savērpumu. Pilie spārni tad sastāvētu no diviem šādiem pusspārniem tā lai kopā savērpums ir visi 360 grādi. Sākumā bija jāuztaisa forma uz kuras to stikla šķiedru līmēt virsū. To izdomājām taisīt no putuplasta gabaliem, kas izgriezti burta S formā. No vienas putuplasta loksnes izmēros 1x0,5m tad iznāk viens šāds S veida gabals. Tāpēc arī diametrs attiecīgs, praktisku nolūku dēļ. Šadus gabalus tad saliek vienu virs otra ar nelielu savērpumu, bet kopēju centru, veidojas tāda kā trepe. Kad tas izdarīts, salīmē ar makrofleksu visu opā un iegūst pamata formu.

Tālāk ņēmām un špaktelējām ciet "trepi" lai sanāk smuka un gluda virsma. Tā kā tas tika darīts vēlā ziemā, špaktele žuva ļoti lēnu, jo darbnīcā auksts un mitrs. Pēc vairāku slāņu uzklāšanas un sacietēšanas sākās lielie slīpēšanas darbi. Tas bija ķēpīgi, bet nu beigās smuka un gluda virsma bija gatava.


Uz šīs gludās virsmas tad uzklāja vaska slānīti (ja pareizi atceros) un tad vienu slāni grunts (neatceros kā pareizi sauc to ķiti), bet būtībā gandrīz tā pati stikla šķiedras līme ar pigmentu klāt, tik biezāka. Šis slānis arī veido gatavā produkta gludo virsmu. Kad tas kārtībā, tad var sākt klāt virsū stikla šķiedru un līmes slāņus. Tā kā šī būs tikai forma, tad stikla šķiedrai jābūt gana biezā slānī, lai visa uzparikte gana stingra, papildus vajadzīgs ielīmēt metāla rāmi, kas neļaus žūstort materiālam savērpties vai deformēties kā arī nedeformēsies kad gatavais izstrādājums šādā formā žūs. Kopā te mums kādi 8mm biezums stikla šķiedras slānim bija.


Tagad, kad viss nožuvis, jāsāk ķeksēt putuplasts laukā, lai paliktu tikai pati forma, no kuras jau šādus spirālspārnus varēs ražot vairumā. Te bildes no procesa:





Tagad mums bija gatava forma un varējām sākt līmēt kopā pirmo spirālburu:



Rezultāts bija lietojams, bet ne pārāk smuks, jo tika pieļauta kaut kāda laža ar to sarkano grunti kā rezultātā virsma vietām nebija gluda. lvvaldnieks varēs pastāstīt sīkāk par to procesu. Katrā ziņā pirmajiem eksperimentiem derēs.

Izlēmām, ka nav jēga pašiem čakarēties un tērēt laiku, tāpēc formu aizvedām meistaram, kas ar līmēšanas lietām ikdienā ņemās, lai mums korekti vienu spārnu komplektu uzlīmē, tikmēr mēs paspēlējāmies ar pašlīmēto variantu. Reku video no ātrajiem testiem:
http://www.youtube.com/watch?v=dTx7nGgLHfkPēcāk jau dabūjām abus normālos spārnus un sākām štellēt kopā. Tikai izveidots rāmis ar gultņiem un spārni uzlikti uz ass.


Ass gan izrādījās par tievu un spārniem bija tendence vidū liekties uz leju, tāpēc normāli testēt varējām tikai vertikālā stāvoklī. Un rezultāts šeit:
http://www.youtube.com/watch?v=3ps9LEyQeXggriezās jau pie vējiem kas mazāki par 1 m/s.
Nokrāsojām un pielikām magnētu ģeneratoru, kas īpaši paredzēts lēniem vējiem. Šādu te:
http://www.windbluepower.com/Permanent_ ... dc-540.htmIzskatāijas viss apmēram šitā:
http://www.youtube.com/watch?v=bkPqGFzNvMMNu lūk. Viss itkā smuki un jauki, bet beigās secinājums tāds, ka ģenerators dikti lielu slodzi tomēr dod un šis īsti negrib griezt pie maziem vējiem, laukuma nebija, nespēja uzspiest normālus apgriezienus un dabūt tos 12V. Tika secināts, ka lai ko jēdzīgu saražotu, spārnu diametrs jāpalielina vismaz 2x. Bet nu atkal formu taisīt un ņemties ar līmēšanu vairs nebija entuziasms un parēķinot izmaksas un salīdzinot ar standarta izpildījuma ķīniešu vēja ģeneratoriem, praktiskuma tur maz.
Bet nu tagad vismaz zinām vairāk
